03:35

1403/02/03

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

افتتاح چندین طرح پالایشی و گازرسانی در تبریز؛رئیس جمهوری: وزارت نفت در ارتقای کیفیت سوخت و محیط زیست گام‌های بلندی برداشته است

رئیس جمهوری همزمان با سفر به استان آذربایجان شرقی از چندین طرح پالایشی در تبریز و طرح های گازرسانی در این استان به طور رسمی بهره برداری کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  سه طرح کلی پالایشی و پروژه‌های وابسته به آن با ارزشی معادل ۵۴ هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال، روز پنجشنبه (دهم مردادماه) با حضوردکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری، بیژن زنگنه، وزیر نفت و تعدادی از اعضای هیئت دولت در محل پالایشگاه نفت تبریز به‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید.

تبدیل استاندارد کل بنزین تولیدی پالایشگاه تبریز به استاندارد یورو ۵، تولید گازوئیل یورو ۵ و تولید روغن پایه و روغن‌های روان‌ساز از مجموعه‌ طرح‌هایی است که به بهره‌برداری رسید.

در روز پنجشنبه همچنین تعدادی از پروژه‌های گازرسانی روستایی، صنعتی و انتقال گاز استان آذربایجان شرقی با حضور رئیس‌جمهوری به صورت ویدیو کنفرانس به بهره‌برداری رسید.

رئیس‌جمهوری در آیین افتتاح این طرح ها گفت: خودکفایی در تولید و تامین گازوئیل و بنزین و بی‌نیازی از واردات گاز در زمستان، همچنین ارتقای کیفیت فرآورده‌ها و بهبود محیط زیست، از جمله گام‌های بلند وزارت نفت در دولت تدبیر و امید است.

دکتر حسن روحانی در جمع مدیران پالایشگاه نفت تبریز با بیان این مطلب افزود: امروز افتتاح‌های متعددی در حوزه نیرو و پالایشگاهی داشته‌ایم و اینکه در یک استان، در یک روز میلیاردها تومان طرح و پروژه افتتاح می‌شود، نشان‌دهنده پیشرفت کشور است.

وی گفت: در مجموع وزارت نفت و همه شرکت‌های همکار این وزارتخانه کار بزرگی را در طول دولت تدبیر و امید انجام داده‌اند که خودکفایی در گازوئیل و بنزین از اهم آن است. در گاز هم اگرچه در تابستان‌ها خودکفا بودیم، اما در زمستان نیازمند می‌شدیم و هم‌اکنون در زمستان‌ها هم روی پای خود می‌ایستیم.

رئیس جمهوری ادامه داد: در تولید نفت هم پس از برجام کار بزرگی انجام شد و تولید و صادرات نفت تحول بزرگی را تجربه کرد؛ مهمتر آنکه این تحول تنها در ظرف چند ماه رخ داد، همه این دستاوردها نشان‌دهنده همت بزرگ کارکنان و مهندسان صنعت نفت است.

به گفته دکتر روحانی، عملکرد وزارت نفت در میدان‌های مشترک هم قابل‌توجه بوده است به طوری‌که توانسته‌ایم در بعضی از میدان‌ها، معادل و گاهی بیش از طرف مقابل نفت و گاز تولید کنیم.

وی مسئله محیط زیست را برای دولت بسیار حائز اهمیت خواند و گفت: نخستین گام ما حذف بنزین پتروشیمی‌ها بود، زمانی بود که چاره‌ای نداشتیم، اما از آنجا که این اقدام آلودگی زیادی ایجاد می‌کرد به تدریج آن را حذف کردیم؛ نفت‌گاز هم آلودگی زیادی داشت، اما امروز کیفیت آن بسیار ارتقا یافته است.

رئیس‌جمهوری تاکید کرد: رسانه‌ها باید اقدام‌های زیست‌محیطی را که به سلامت و زندگی مردم مرتبط می‌شود برای مردم توضیح دهند و اطلاع‌رسانی کنند.

دکتر روحانی با بیان اینکه اکنون بنزین و گازوئیل با کیفیت‌های مختلف با یک قیمت عرضه می‌شود، ادامه داد: اگرچه مردم با نگاه کردن به هوای شهرهایشان متوجه بهبود محیط زیست می‌شوند، اما بیان ارقام و آمار فعالیت‌هایی که منتهی به ارتقای کیفیت سوخت در کلانشهرها شده، بسیار مهم است.

به گفته وی، در مسئله گاز، بحث رفاه هم به مباحث زیست‌محیطی شده و وزارت نفت کار بسیار بزرگی انجام داده است؛ این روند ادامه دارد که بر اساس آن سالانه ۳ هزار روستا گازرسانی می‌شوند.

رئیس جمهوری یادآور شد: امروز می‌توان پالایشگاه تبریز را پالایشگاه پاک معرفی کرد و این موفقیت را به صنعت نفت، پالایشگاه تبریز، مردم آذربایجان شرقی و مردم ایران تبریک می‌گوییم.

  • تحقق تولید بنزین و گازوئیل یورو در دولت تدبیر و امید

وزیر نفت گفت: تولید روزانه بنزین و گازوئیل یورو که در سال ۹۱ صفر بوده، هم‌اکنون به ترتیب به حدود ۷۴ میلیون لیتر و ۵۰ میلیون لیتر رسیده است و نتایج ارتقای کیفیت سوخت، به خوبی در بهبود هوای کلانشهرها نمایان است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز پس از افتتاح سه طرح پالایشی در جمع مدیران پالایشگاه تبریز عنوان کرد: تولید روزانه بنزین کشور از ۵۲ میلیون لیتر در سال ۹۱ به ۱۰۷ میلیون لیتر در تیرماه امسال رسیده است و این رقم در مرداد به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

وی افزود: از نظر کیفی نیز بنزین با کیفیت یورو که در سال ۹۱ تولید آن صفر بوده، در مردادماه امسال به بالای ۷۴ میلیون لیتر در روز می‌رسد.

وزیر نفت ادامه داد: در سال ۹۱ روزانه ۹۴ میلیون لیتر گازوئیل تولید می‌شده که این رقم در پایان تیرماه امسال به ۱۱۵ میلیون لیتر رسیده است. از نظر کیفیت نیز در سال ۹۱ تولید گازوئیل یورو صفر بوده است، اما در پایان تیرماه امسال تولید روزانه گازوئیل یورو به ۵۰ میلیون لیتر رسید و این رقم تا پایان سال به ۶۰ میلیون لیتر در روز می‌رسد.

زنگنه با بیان اینکه نتایج بهبود ارتقای کیفیت سوخت را مردم در هوای شهرها می‌توانند ببینند، ادامه داد: البته توسعه گازرسانی هم در بهبود محیط زیست دخیل بوده است؛ صنایعی که از سوخت‌های آلاینده استفاده می‌کردند امروز از گاز طبیعی استفاده می‌کنند؛ همین نیروگاه تبریز از نفت کوره استفاد می‌کرد که آلایندگی زیادی به همراه داشت.

وی یادآور شد: این حرکت بزرگی بود که دولت انجام داد و این حرکت می‌تواند با محدودیت استفاده از خودروهای فرسوده و معیوب در کلانشهرها تکمیل شود.

زنگنه با بیان اینکه این دومین طرح زیست‌محیطی است که پس از بندرعباس با حضور رئیس‌جمهوری افتتاح می‌شود، عنوان کرد: ان‌شاءالله تا پایان سال افتتاحی نیز در اصفهان خواهیم داشت که طرحی یک میلیارد دلاری است و با افتتاح آن، ۱۷ میلیون لیتر نفت‌گاز یورو ۴ و ۵ تولید خواهد شد که در بهبود محیط زیست سهمی بسزا خواهد داشت.

وزیر نفت درباره میزان خصوصی‌سازی در پالایشگاه‌ها به سهم ۸۰ درصدی بخش خصوصی در این حوزه اشاره کرد و افزود: در این زمینه باید توجه کنیم که قیمت فرآورده نیز باید ایجاد انگیزه کند؛ این درحالیست که اکنون عرضه فرآورده با کیفیت‌های مختلف با یک قیمت انجام می‌شود.

بر اساس این گزارش، تبدیل کل بنزین تولیدی به استاندارد یورو ۵ به میزان ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر در روز، تبدیل حدود یک سوم نفت‌گاز تولیدی به استاندارد یورو ۵ به مقدار ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر در روز، تکمیل زنجیره تامین و برندسازی و تکمیل ۸۰ درصدی روغن پایه گروه ۲ وارداتی مصرفی واحد اختلاط و تولید روغن‌های روان‌ساز برای تکمیل زنجیره تامین از دستاوردهای طرح‌های یادشده به شمار می‌آیند.

واحد بنزین‌سازی جدید با ظرفیت روزانه ۲۰ هزار بشکه، تغییر کاربری واحد کاتالیستی به واحد ایزومریزاسیون نفتای سبک با ظرفیت ۱۰ هزاربشکه در روز، تصفیه نفت‌گاز جدید با ظرفیت روزانه ۳۰ هزار بشکه، همچنین اختلاط و تولید روغن‌های روان‌ساز با ظرفیت سالانه ۴۰ هزار تن و تولید روغن پایه به ظرفیت سالانه ۹۰ هزار تن، از پروژه‌های وابسته به سه طرح کلی هستند که امروز به‌صورت رسمی افتتاح شد.

  • افتتاح پروژه‌های گازرسانی آذربایجان‌شرقی

پروژه‌های گازرسانی روستایی، صنعتی و انتقال گاز استان آذربایجان شرقی نیز روز پنجشنبه (۱۰ مردادماه) ازسوی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به صورت ویدیو کنفرانس به بهره‌برداری رسید.

در این مراسم طرح گازرسانی به ۵۶۰ واحد صنعتی و تولیدی در سطح استان آذربایجان شرقی که سالانه معادل ۵۵ میلیون لیتر در مصرف سوخت مایع صرفه‌جویی خواهد شد و فاز دوم خط انتقال گاز ۱۶ اینچ ورزقان – اهر نیز به بهره برداری رسمی رسید.

افزون بر طرح‌های افتتاح‌شده، طرح گازرسانی به ۱۴۶ روستا با هدف گازرسانی به ۳ هزار و ۹۰۴ خانوار آغاز شد. شرکت ملی گاز ایران با اختصاص یک هزار و ۶۰۰ میلیون ریال، ماموریت توسعه گازرسانی به روستاها و واحدهای صنعتی یادشده را به شرکت گاز استان آذربایجان شرقی سپرده است.

تحقق ضریب‌ نفوذ ۹۵.۵ درصدی گازرسانی در آذربایجان شرقی

حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز در آیین گشایش رسمی طرح‌های گازرسانی این استان گفت: صنعت گاز انقلابی‌ترین صنعت و شناسنامه انقلاب اسلامی در توسعه عدالت اجتماعی است. اکنون حدود ۳۰ هزار روستا در کشور از نعمت گاز برخوردار شده‌اند و روند گازرسانی با قدرت ادامه دارد.

وی افزود: ما پیش از پیروزی انقلاب اسلامی گاز را به عنوان صنعتی انقلابی نمی‌شناختیم، بلکه یک کالای مازاد بود که اتحاد جماهیر شوروی سابق آن را با یک خط لوله از کشور بیرون می‌برد و در قبالش صنعت فولاد را در اصفهان توسعه داد؛ اما امروز صنعت گاز به گونه‌ای توسعه یافته که همه مردم از خیر و برکت آن بهره‌مند هستند و در هر کجا که گاز وارد نشده باشد به عنوان مطالبه مردمی مطرح می‌شود.

وی درباره پروژه‌هایی که در سفر رئیس‌جمهوری به استان آذربایجان شرقی افتتاح شد، گفت: با گازرسانی به ۵۳ روستا ضریب نفوذ گازرسانی به جمعیت استان آذربایجان شرقی به ۹۵.۵ درصد ‌رسید که این رقم به معنای تحقق استان سبز است؛ اما ما به این مقدار قانع نیستیم بنابراین طرح گازرسانی به ۱۴۶ روستای دیگر نیز کلنگ‌زنی شد.

به گفته معاون وزیر نفت در امور گاز، اکنون طرح گازرسانی به ۲۰۰ روستای دیگر هم در حال اجراست و تا هفته دولت سال آینده، میزان بهره‌مندی شهرها و روستاهای آذربایجان شرقی به حدود ۹۹ درصد خواهد رسید.

منبع:وزارت نفت