15:45

1403/04/30

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

آغاز عملیات توسعه فاز دوم میدان یاران

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از آغاز عملیات توسعه فاز دوم میدان یاران ظرف یک ماه آینده خبر داد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  تورج دهقانی از آغاز عملیات توسعه فاز دوم میدان یاران ظرف یک ماه آینده خبر داد و گفت: در طرح توسعه میدان های یاران شمالی و جنوبی که تحت توافق  HOA به شرکت پرشیا واگذار شده، مطالعات انجام شده و قرارداد در مراحل نهایی است که امیدواریم با امضا قرارداد در قالب IPC، فاز دوم این میدان تا یک ماه آینده آغاز شود.

دهقانی با یادآوری اینکه قرارداد توسعه میدان های سپهر و جفیر نیز در قالب IPC سال گذشته امضا شد، اظهار کرد: عملیات اجرایی مربوط به این میدان ها که از جمله میدان های مهم کشور هستند آغاز شده و ماه آینده شاهد حضور دکل های حفاری در آن منطقه و آغاز عملیات اجرایی هستیم.

وی در مورد آخرین وضعیت توسعه ای میدان های آزادگان شمالی و یادآوران گفت: فاز نخست توسعه این میدان ها تکمیل شده است. برای توسعه فاز دوم هم مذاکرات با برخی شرکت ها ادامه دارد که امیدواریم این مذاکرات هر چه زودتر نهایی و عملیات توسعه آغاز و شاهد افزایش ظرفیت تولید این میدان ها باشیم.

دهقانی افزود: در میدان مشترک آزادگان جنوبی هم که از سوی شرکت های ایرانی در حال توسعه است، سال گذشته توانستیم بر اساس برنامه به ظرفیت تولید ۱۴۰ هزار بشکه در روز دست پیدا کنیم. از ظرفیت شرکت های خارجی هم برای تاسیسات فرآورشی سیار که برای نخستین بار در کشور ایجاد شد، استفاده کردیم که بخشی از افزایش تولید آزادگان جنوبی مدیون این اقدام نوآورانه بوده است.   

به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، با توجه به ظرفیتی که در میدان آزادگان جنوبی وجود دارد، امسال نیز برنامه افزایش تولید از این میدان در دستور کار است.

دهقانی اظهار کرد: در طرح توسعه میدان آذر هم که از میدان های مهم و مشترک کشور در استان ایلام است، تکمیل فاز نخست که دسترسی به ظرفیت تولید ۶۵ هزار بشکه نفت در روز است را در برنامه داریم که امسال این افزایش تولید اتفاق می افتد.

فاز دوم نیروگاه غرب کارون تا ۲ ماه آینده راه اندازی می شود

دهقانی در مورد آخرین وضعیت طرح نیروگاه غرب کارون، گفت: عملیات اجرایی مربوط به این طرح در حال انجام است. بر اساس برنامه، تمام برق مورد نیاز طرح ها و پروژه های غرب کارون از این نیروگاه تامین می شود، مازاد آن هم در شبکه قابل استفاده است. فاز نخست این طرح تکمیل شده و آماده راه اندازی است. فاز دوم نیز تا ۲ ماه آینده راه اندازی می شود.

وی در مورد فعالیت های نگهداشت توان و افزایش تولید از میدان های غرب کارون، گفت: ماموریت اصلی متن، توسعه است اما بنا به ملاحظات و دلایلی طی سال های گذشته تولید هم در اختیار این شرکت بوده این در حالی است که شرکت نفت و گاز اروندان در غرب کارون مسئول تولید و سیاست های افزایش تولید است البته شرکت متن در این مدت به ازدیادبرداشت و نگهداشت تولید توجه ویژه ای داشته به طوری که شاهد جلوگیری از افت تولید در اکثر چاه ها و حوزه های تولیدی بودیم و این روند در سایر میدان هایی که هنوز عملیات تولید آنها به اروندان واگذار نشده ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: هم اکنون بخشی از نگهداشت تولید از میدان های آزادگان شمالی و یادآوران توسط سیستم گس لیف محقق شده، در میدان یاران از نصب پمپ های درون چاهی (ESP) استفاده می شود. پمپی هم که اخیرا در این میدان نصب شده عملکرد خوبی داشته است و امیدواریم بتوانیم در چاه های بعدی استفاده کنیم. با تکمیل زیرساخت ها در میدان آزادگان جنوبی بر اساس MDP، نیز استفاده از پمپ های درون چاهی پیش بینی شده است.

منبع:شرکت ملی نفت