09:03

1403/04/24

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

۸۶۲ میلیارد ریال اعتبار برای احیای مراتع کشور اختصاص یافت

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: برای اجرای پروژه‌های بیولوژیکی و بیومکانیکی مراتع در سال‌جاری ۸۶۲ میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده شد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  ترحم بهزاد روز سه شنبه در حاشیه برگزاری گردهمایی سراسری مدیران مراتع کشور در شهرکرد افزود: این میزان اعتبار برای اجرای طرح‌های نهال‌کاری، کپه‌کاری، بذرکاری، بذرپاشی، ذخیره نزولات و حفاظت و قرق مراتع کشور در راستای طرح های اصلاحی و احیایی، کیفیت پوشش گیاهی مراتع هزینه می‌شود.

به گفته وی، سال گذشته ۶۰۰ میلیون ریال به این حوزه از محل صندوق توسعه ملی اختصاص داده شده بود.

وی ادامه داد: از مجموع حدود  ۱۶۵ میلیون هکتار گستره کشور، ۱۳۴.۴ میلیون هکتار منابع طبیعی است که ۸۴.۸ میلیون هکتار از این میزان مراتع است که ۵۰ درصد وسعت ایران را تشکیل می‌دهد.

بهزاد ، با تاکید بر اینکه ۶۳ درصد عرصه های منابع طبیعی را مراتع تشکیل می دهد، اظهارداشت: از ۸۴.۸ میلیون هکتار وسعت مراتع  ۷۸میلیون هکتارممیزی شده است.

به گفته وی، ۳۸ هزار و ۲۶۱ سامانه عرفی در کشور شناسایی شده و ۳۰۸ هزار پروانه چرا صادر شده است.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: از این ۷۸میلیون هکتار مراتع کشور ۳۴.۲ میلیون هکتار تهیه طرح صورت گرفته و ۳۲.۲ میلیون هکتار هم طرح تصویب شده است.

وی با اشاره به حفظ، احیاء، اصلاح، توسعه و بهره برداری صحیح از عرصه های مرتعی کشور در راستای افزایش تولید علوفه و تامین معیشت بهره برداران افزود: در این راستا طرح های تلفیقی مرتعداری با نگرش طبیعت گردی، حیات وحش، آبزی پروری، ماکیان، تولید عسل، زراعت چوب در گرفته شده که بهره بردارن جوامع محلی به جای استفاده بیش از حد از مراتع  از این ظرفیت ها استفاده کنند.

گردهمایی دو روزه مدیران مراتع ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری سراسر کشور روز در شهرکرد در حال اجراست که در خصوص حفظ و صیانت از مراتع ، توسعه کشت گیاهان دارویی و بهبود معیشت مرتعداران بحث و تبادل نظر می شود.