17:50

1403/05/02

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

واکنش ظریف به اقدام جدید آمریکا

  محمدجواد ظریف در واکنش به تلاش آمریکایی‌ها برای تطمیع ناخدای هندی نفتکش آدریان دریا اعلام کرد این رفتار در حال تبدیل شدن به یک الگو برای آمریکاست.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”، وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار پیامی توئیتری به استفاده آمریکایی‌ها از «الگوی تهدید و تطمیع» برای تحت تأثیر قرار دادن ناخدای نفتکش آدریان دریا واکنش نشان داد.

  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه چهارشنبه در پیامی توئیتری در واکنش به تلاش آمریکایی‌ها برای تطمیع ناخدای هندی نفتکش آدریان دریا اعلام کرد این رفتار در حال تبدیل شدن به یک الگو برای آمریکاست.

ظریف در این پیام توئیتری با درج تصاویری از گزارش نشریه انگلیسی فایننشال تایمز درباره تهدید و تطمیع  ناخدای نفتکش آدریان دریا از سوی وزارت خارجه آمریکا، خاطرنشان کرد: «پس از ناکامی در دزدی دریایی، ایالات متحده به باج‌گیری عریان متوسل شده است و به کاپیتان نفتکش ایرانی گفته نفت ایران را به ما تحویل بده و چند میلیون دلار بگیر؛ در غیر این صورت تحریم خواهی شد. این کار بسیار شبیه دعوتی است که من چند هفته پیش (برای حضور در دفتر رئیس جمهور آمریکا) دریافت کردم. این در حال تبدیل به یک الگو است. »

 فایننشال تایمز روز چهارشنبه در گزارشی فاش کرد که یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا با ارسال پیامی به «آکلیش کومار» ناخدای نفتکش «آدریان دریا 1» و ارائه پیشنهاد مالی گزاف به وی، سعی کرده است این ناخدای هندی‌تبار را برای هدایت نفتکش آدریان دریا به منطقه‌ای مناسب برای توقیف نفتکش راضی کند، اما مقاومت ناخدا آکلیش کومار در برابر این خواسته درنهایت باعث تحریمش از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا شده است.