16:14

1403/04/30

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

هشدار هواشناسی و احتمال توفان گرد و خاک در ۴ استان

به گزارش”نوای صنعت“، وزش باد شدید و در نواحی مستعد خیزش گردوخاک سه‌شنبه (۲۴ مردادماه) برای استان‌های کرمان و خراسان رضوی، چهارشنبه (۲۵ مردادماه) برای شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان رضوی، شرق کرمان و نوار شرقی خراسان جنوبی، پنج‌شنبه و جمعه (۲۶ و ۲۷ مردادماه) برای شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان رضوی و نوار شرقی خراسان جنوبی و شنبه (۲۸ مردادماه) برای شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان رضوی و نیمه شرقی خراسان جنوبی پیش‌بینی می‌شود.

در پی حاکمیت این شرایط جوی در مناطق مستعد خیزش گردوخاک و احتمال توفان گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها، تیرهای برق و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط و اجتناب از رفت وآمدهای غیر ضروری برای افراد سالمند و بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی توصیه می‌کند.

این سازمان با صدور هشدار زردرنگ دیگری آورده است: افزایش سرعت باد جنوب شرقی – شمال شرقی در محدوده سواحل استان هرمزگان به‌ویژه در دریای عمان، غرب تنگه هرمز و بوشهر به‌ویژه در سواحل جنوبی در محدوده ۱۴ متر بر ثانیه و افزایش ارتفاع موج حداکثر تا ۱.۵ متر از سه‌شنبه به‌ویژه روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در ساعات ظهر تا اوایل شب پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک، احتمال پاره شدن تورهای صیادی وآسیب به قفس‌های پرورش ماهی و احتمال اختلال در تردد کشتی‌های تجاری دور از انتظار نیست بنابراین خودداری از تردد شناورهای سبک، خودداری از فعالیت‌های تفریحی و شنا، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری توصیه می‌شود.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: سازمان هواشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *