23:29

1403/04/24

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

میانگین حقوق کارکنان گمرک 2 میلیون و 200 هزار تومان است

رئیس کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از تلاش و زحمات کارکنان گمرک در وصول درآمدهای پیش‌بینی شده، بر لزوم تأمین نیازهای گمرک به ویژه حقوق و مزایای کارکنان این سازمان تأکید کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  نادر قاضی‌پور که به اتفاق سایر اعضای این کمیته به استان گیلان سفر کرده بود پس از بازدید از گمرک آستارا گفت: هدف از فعالیت کمیته تحقیق و تفحص، مچ‌گیری نیست بلکه بررسی نقاط ضعف و رفع مشکلات است.

وی افزود: بعد از نفت و مالیات، گمرک بیشترین درآمد را برای دولت کسب می‌کند و بالاترین درآمد امور مالیاتی، حاصل زحمات کارکنان گمرک است، هر چند که آنها کمترین حقوق را دریافت می‌کنند. در حال حاضر میانگین حقوق کارکنان گمرک 2 میلیون و 200 هزار تومان است که مبلغ ناچیزی است، آن هم در شرایط بد آب و هوایی و کمبود امکانات.

قاضی‌پور با اشاره به اینکه گمرک مسئول اصلی ورود و خروج کالا در کشور است ،بر لزوم رفع کمبود نیروی انسانی ،افزایش دریافتی کارکنان و همچنین تامین تجهیزات و دستگاه‌هایی که به وسیله آنها باید ورود و خروج کالا کنترل شود تاکید کرد.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص مجلس اظهارداشت: یکی از بزرگترین مشکلات ما در بنادر جنوب کشور رسوب بسیار زیاد کالا بود که خوشبختانه با دستور رئیس جمهور بخش قابل توجهی از این مشکل حل شده است .البته مشکل اصلی را باید وزارت صنعت، معدن و تجارت رفع کند که موضوع مهم آن ثبت سفارش است و بعد هم بانک مرکزی اقدام لازم را انجام دهد.

نماینده مردم ارومیه تصریح کرد: متأسفانه صدور بخشنامه‌های متعدد، کارمندان گمرک را گیج کرده و آنها نمی‌دانند که این بخشنامه‌ها را چگونه اجرا کنند. به عنوان مثال:صادر کننده با تقبل هزینه زیاد یک محموله گوجه فرنگی را به مرز می آورد و قصد صادرات آن را دارد،اما ناگهان بخشنامه ای صادر می شود که صادرات گوجه فرنگی را ممنوع می کند ،در این حالت مامور گمرک چه کند؟

ما انتظار داریم بخشنامه‌های مربوط به صادرات و واردات در هیأت دولت تصویب گردد تا نظرات و دیدگاه‌های همه وزرا اعمال شود.

منبع:گمرک ایران