23:31

1403/04/24

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

ممنوعیت واردات به نفع صنعت پوشاک نیست

رئیس هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی با تاکید بر اینکه ممنوعیت واردات به نفع صنعت پوشاک نیست، گفت: گران شدن ۵۰ درصدی قیمت پوشاک، یکی از تبعات ممنوعیت واردات است.

به گزارش”نوای صنعت“، «سید محمد مقدسی» امروز (یکشنبه) با اشاره به ممنوعیت واردات کالای پوشاک به کشور، افزود: انحصار در هر عرصه‌ای، جلوگیری از رشد را به دنبال دارد و معتقدیم واردات پوشاک باید آزاد باشد، اما نظارت بر آن وجود داشته و ضوابطی را بر نحوه واردات اعمال کنند.

به گفته وی، بازار مصرف پوشاک کشور سالیانه بین ۱۰ تا ۱۱ میلیارد دلار است و با وجود کاهش چشمگیر واردات قاچاق، پوشاک قاچاق نزدیک به ۲.۵ میلیارد دلار از بازار را تشکیل می‌دهد.

رئیس هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی اظهار داشت: در سال‌های گذشته حجم کالای پوشاک قاچاق بین دو تا سه برابر رقم یاد شده بود.

مقدسی ادامه داد:‌ برخی اقلام پوشاک نظیر لباس‌های شب که از کیفیت بالایی برخوردارند، در کشور تولید نمی‌شوند و ناگزیر به واردات آنها هستیم؛ در حالی که وارد نمی‌شوند و اگر در بازار موجودند قاچاق هستند.

وی اظهار داشت: فراموش نکنیم وقتی واردات با ضابطه و قانونمند باشد، برندها و کالاهای شناسنامه‌دار و باکیفیت وارد کشور می‌شوند که قیمتی مشخص دارند و عرصه را برای رقابت کالاهای مشابه داخلی و ارتقای کیفی شان فراهم می‌کنند.

مقدسی تاکید کرد: برای تحقق چنین هدفی، باید به تولیدکننده داخلی از طریق تامین نقدینگی، ارائه مشوق‌های صادراتی و بهبود تعاملات سیاسی و تجاری با سایر کشورها بویژه همسایگان کمک کرد که همه اینها وظیفه دولت است.

وی گفت:‌ صنعت نساجی در کنار لوازم خانگی به عنوان یکی از اولویت‌های امسال وزارت صنعت عنوان شده، اما اولویت فقط به معنای جلوگیری از واردات نیست.

رئیس هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی خاطرنشان کرد: ‌نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر بطور رسمی در صنعت پوشاک کشور فعالند، اما فضای غیررسمی نیز به همان اندازه وسیع است و دستکم نیمی از تولیدات کشور را تولیدات زیرپله ای و بی کیفیت تشکیل می‌دهد.