با آمادگی صد درصدی جهت پایداری گاز در فصل زمستان
عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی پایان یافت

به گزارش”نوای صنعت“، تعمیرات اساسی پالایشگاه دوم پارس جنوبی با هدف افزایش سطح در دسترس بودن و ارتقاء قابلیت اطمینان واحدهای تولیدی گاز برای زمستان 1402 با انجام اقدامات شاخص و نوآور پایان یافت.
حسین باغبان مدیر پالایشگاه دوم پارس جنوبی با اعلام پایان موفقیت آمیز تعمیرات اساسی در یک بازه زمانی 13 روزه خبر داد و گفت: تعمیرات اساسی یک اقدام پیشگیرانه به منظور افزایش سطح در دسترس بودن و ارتقاء قابلیت اطمینان واحدهای تولید گاز و همسو با تولید حداکثری و پایدار انجام می شود.

باغبان اجرای اصولی تعمیرات اساسی را در بلند مدت با اهمیت برشمرد و یادآور شد: انجام به موقع تعمیرات اساسی موجب کاهش هزینه‌های تعمیراتی، کاهش تعمیرات اضطراری تجهیزات و واحدها و افزایش طول عمر آنان، کاهش ریسک‌های ایمنی و زیست محیطی و افزایش راندمان فرایندها می شود.

وی با اشاره به واحدهایی که در آن ها تعمیرات اساسی صورت گرفته است، افزود: تعمیرات اساسی در تمامی واحدهای پالایشگاهی از جمله ردیف های گازی، واحد تثبیت میعانات گازی، واحد گوگردزدایی و … با ضوابط کامل ایمنی و فنی انجام شده است که به همین منظور در یک بازه 13 روزه، با انجام 1480 دستورکار تعمیراتی در این واحدها، این تعمیرات با موفقیت خاتمه یافته است.

مدیر پالایشگاه دوم پارس جنوبی افزود: واحد آب، برق و بخار نیز مهم ترین واحدی بوده است که کار تعمیرات اساسی با نهایت سرعت و البته دقت در آن به اتمام رسیده است مدیر پالایشگاه دوم با اشاره به ضرورت حمایت از قطعات ایرانی و تولید داخل گفت: در این تعمیرات اساسی، 51 تجهیز بزرگ به درخواست واحدهای فرآیندی و بازرسی فنی، دمونتاژ، تمیزکاری و مورد بازرسی فنی قرار گرفتند.

وی ادامه داد: همچنین 11 مورد تعویض خط لوله، 48 درخواست تعویض پیچ و مهره فرسوده و 280 شیر اعم از شیرهای دستی و کنترلی، تعویض و تعمیر شده اند و کالیبراسیون 57 عدد شیر ایمنی نیز به صورت کامل انجام شده است که استفاده از قطعات ایرانی و حمایت از تولید داخل در تمامی موارد در دستور کار بوده است.

باغبان با اشاره اهمیت تولید پایدار گاز در شرایط جنگ اقتصادی خاطرنشان کرد: در تعمیرات اساسی پالایشگاه دوم، درحالی با برنامه ریزی دقیق و اصولی 4 روز به منظور توقف کامل تولید (توتال شات دون) در این پالایشگاه پیش بینی شده بود که بازه کلی این تعمیرات نیز از 17 روز به 13 روز کاهش پیدا کرده بود تا حداکثر اقدامات تعمیراتی در کوتاه ترین بازه زمانی ممکن صورت بگیرد.

مدیرپالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی با اشاره به حجم کار صورت گرفته گفت: در این بازه تعمیرات اساسی بالغ بر 87 هزار نفر ساعت کار برنامه ریزی، و اجرا شده است که می بایست صدور بالغ بر ۲۶۰۰ مجوز کار و همچنین 2 هزار نفر ساعت آموزش را نیز به آن اضافه کرد.

باغبان انجام اصولی و رعایت نکات ایمنی در طی فرآیند تعمیرات اساسی را مهم برشمرد و گفت: تعمیرات اساسی به منظور کاهش هزینه های مالی و زمانی تولید انجام می شود و پایان موفقیت آمیز تعمیرات اساسی این پالایشگاه خود موید انجام دقیق دستورالعمل های فنی است که بسیار حائز اهمیت است.

مدیر پالایشگاه دوم در پایان با تقدیر و تشکر از همکاران خود در این پالایشگاه گفت: پالایشگاه دوم با تولید روزانه ۶۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین، 350 تن گوگرد و 58 هزار بشکه میعانات گازی در روز، رکورد دار تولید در بین پالایشگاه های دوفازی ست که هم اکنون جهت ایفای نقش حیاتی و بااهمیت خود به مدار تولید پایدار و حداکثری بازگشته است.

منبع: شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =