19:17

1403/05/02

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

روسیه؛کاهش قیمت نفت تا ۲۵ دلار

بانک مرکزی روسیه در پیش‌بینی جدید خود احتمال کاهش قیمت نفت تا رکورد ۲۵ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۲۰ را مطرح کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  بانک مرکزی روسیه در پیش‌بینی اقتصادکلان خود پیش‌بینی کرده است قیمت نفت به دلیل تقاضای اندک برای نفت و فرآورده‌های نفتی در سطح جهان و همچنین رشد مایوس کننده اقتصاد جهانی، ممکن است به رکورد پایینی سقوط کند.

این سناریو تنها یک احتمال است که از سوی بانک مرکزی روسیه پیش‌بینی شده است. اگر چنین سناریویی تحقق پیدا کند، نرخ تورم روسیه در سال میلادی آینده ممکن است به هفت یا هشت درصد افزایش پیدا کرده و تولید ناخالص داخلی این کشور به ۱.۵ تا دو درصد کاهش پیدا کند.

روسیه بودجه خود را بر مبنای قیمت پایین نفت برنامه ریزی کرده با این حال قیمت ۲۵ دلار هر بشکه نفت بسیار پایین است.

یکی از دلایلی که روسیه در مقایسه با سایر تولیدکنندگان نفت، خود را با قیمت پایین وفق داده، این است که ارز این کشور هنگامی که قیمت نفت کاهش پیدا می‌کند، ضعیف می‌شود. شرکت‌های نفتی روسیه می‌توانند در زمان ضعیف شدن ارزش روبل از عهده مخارج خود برآیند اما همچنان صادرات نفت‌شان به دلار آمریکا انجام می‌گیرد. به علاوه مالیات‌های شرکت‌های نفتی روسیه به شکلی طراحی شده تا در زمان کاهش قیمت نفت، کمتر شود و این عامل به تولیدکنندگان این کشور امکان می‌دهد در برابر قیمت‌های پایین تاب بیاورند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بودجه ۲۰۱۰ روسیه بر مبنای نفت ۴۰ دلاری بوده است در حالی که عربستان به قیمت ۸۰ دلار و به گفته برخی حتی ۸۵ دلار هر بشکه نفت برای متعادل کردن بودجه خود نیاز دارد.