از تحقق شعار سال تا بی اثر کردن تحریم ها؛
خیز بلند گل گهر در مسیر توسعه

به گزارش اختصاصی نوای صنعت،منطقه غنی گل گهر سیرجان به دلیل برخورداری از معادن سنگ آهن به عنوان یکی از مطرح ترین قطب های فعال معدنی، صنعتی در خاور میانه شناخته شده است.

این منطقه زنجیره کامل فولاد از سنگ تا محصولات فولادی را در خود جای داده و روز به روز شاهد توسعه و گسترش بیشتر این منطقه و تنوع در محصولات تولیدی هستیم.

شركت معدني و صنعتي گل گهر به عنوان یک شرکت فعال و پویا در این منطقه با بهره گیری از نیروهای انسانی حرفه ای و خلاق خود نقش بسزایی در توسعه صنایع معدنی کشور دارد.

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده کنسانتره و گندله کشور در طول سال‌های گذشته توانسته سهم عظیم و اثرگذاری در بهبود و توسعه منطقه سیرجان و کرمان ایفا کند.

ماه گذشته عریض‌ترین شانتینگ ریلی کشور در این منطقه به طول ۷۲ کیلومتر و سرمایه‌گذاری ۷۶۰ میلیارد تومانی افتتاح شد. به گفته ایمان عتیقی مدیر عامل شرکت گل گهر سیرجان،100درصد این پروژه در داخل تولید شده و به بهره برداری رسیده است.

 فصل جدیدی از داخلی سازی در صنعت کشور

تشدید تحریم ها علیه کشور و همچنین صنعت فولاد، باعث شد تا بومی سازی و ساخت داخل بیش از پیش مورد تاکید قرار بگیرد. شرکت گل گهر سیرجان با هدف برداشتن تحریم ها، با رونمایی از تراک ۶۰ تنی بومی سازی شده، فصل جدیدی از تلاش ها در عرصه داخلی سازی را به نمایش گذاشته است.

رونمایی از تراک ۶۰ تنی بومی سازی شده با حدود  ۲۰۰ هزار یورو ارزبری و ۴۰۰ هزار یورو صرفه جویی ارزی ، گام مهمی است که گل گهر در راستای تکنولوژی داخلی سازی شده برداشته است .گفتنی است این تراک در بازارهای بین‌المللی۶۰۰ هزار یورو است که داخلی سازی آن کاهش ارزبری قابل توجهی داشته و از سویی قابلیت رقابت با محصول مشابه خارجی را دارد و صادرات آن نیز وجود خواهد داشت.

گل گهر بازوی حمایتی دولت در بخش مسئولیت ها

توجه گل گهر به مسئولیت های اجتماعی مثال زدنی است و در واقع باید گفت این مجموعه توانسته بخشی از بار توسعه ای در حوزه های فرهنگی و اجتماعی در منطقه را از دوش دولت بردارد.

گل گهر در میان بنگاه های اقتصادی، توسعه پروژه های مربوط به مسئولیت های اجتماعی را در اولویت قرار داده تا بتواند نتیجه آن را در بهره وری مشاهده کند. پروژه هایی همچون ساخت بیمارستان تخصصی، پروژه فاضلاب شهری سیرجان، پروژه راه آهن سیرجان به کرمان و پروژه سولفورزدایی از جمله این پروژه ها هستند.

این مجموعه در کنار افزایش فعالیت های خود در زنجیره ارزش فولاد به دنبال رشد فرهنگی و اجتماعی منطقه است. در واقع رضایت مردم منطقه به توسعه ملی ختم می شود که حالا در صدر برنامه های گل گهر قرار دارد.

مهمترین پروژه گل گهر در حوزه مسئولیت های اجتماعی، اجرای پروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران بود که گل گهر نقش پررنگی در آن داشت.

در بخش فرهنگی نیز با برگزاری و ایجاد منظومه فرهنگی گل گهرو راه اندازی جشنواره های مختلف فرهنگی در کنار برگزاری کلاس ها و مسابقات مختلف از جمله کتابخوانی، این مجموعه در تلاش است تا سطح فرهنگی منطقه با رشد همراه شود. در حوزه رسانه هم چاپ و انتشار 8 نشریه در محورهای مختلف در گل گهر صورت می گیرد.

در کنار این مسائل، افزایش رضایت نیروی کاری در این مجموعه باعث جلوگیری از مهاجرت به شهرهای دیگر می شود زیرا با ایجاد فرصت شغلی زندگی مردم منطقه با مشکلات کمتری همراه می شود.

بازگشت درآمد گل گهر به کانال صعودی

گل‌گهر از اساس وزن بالایی در کل سیاست‌های معدنی کشور و بازار سرمایه دارد. این شرکت در گزارش فعالیت ماهانه منتهی به مردادماه سال ۱۴۰۱ درآمد ماهانه ای که از فروش محصولات تولیدی خود طی این دوره شناسایی کرد مبلغی بالغ بر ۲ هزار و ۸۰۸ میلیارد تومان بود، همچنین میزان درآمد تجمیعی این شرکت معدنی طی ۵ ماه سپری شده از ابتدای سال مالی تاکنون برابر با ۱۴ هزار و ۶۶۳ میلیارد تومان بود.

کگل میزان درآمدی که در مردادماه از فروش محصولات به دست آورد مربوط به فروش در بازار های داخل و خارج از کشور بود، بیشترین درآمدی که این شرکت از فروش محصولات به دست آورد متعلق به بازار داخلی بود که ۷۷ درصد از درآمد ماهانه در مردادماه را در اختیار داشت، میزان درآمدی که در بازار داخل کشور شناسایی کرد برابر با ۲ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان بود.

تحریم هایی که اثر نکرد!

مجتمع معدنی صنعتی گل گهر علی رغم تحریم ها بیش از پیش در حال انجام فعالیت است و یکی از مهمترین معادن تامین کننده سنگ آهن و نیاز های کشور است.

در واقع می توان گفت تحریم های آمریکا نه تنها تاثیری بر روند فعالیت این شرکت نگذاشته بلکه باعث افزایش تولید در این مجموعه شده که این موضوع, خود تحقق بخش مهمی از شعار سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» که توسط رهبر معظم انقلاب بیان شده، است.

تحریم‌ها قادر به صدمه زدن به روند توسعه‌ای شرکت گلگهر نخواهند بود و این شرکت نه تنها توليد خود را متوقف نکرد، بلکه عزم خود را براي ثبت رکورد‌هاي جديدي در توليد جزم کرد و توانست با تلاش خستگي‌ناپذير کليه کارکنان اين شرکت، رکوردهاي ارزشمندي را در زمينه توليد محصولات خود ثبت کند و برگ زرين ديگري بر افتخارات خود بيفزايد.

کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی در گل گهر

در سال های اخیر استانداردهای زیست محیطی در بخش های صنعتی افزایش داشته و این موضوع کار فعالان این بخش را سخت تر کرده است.

اوایل تابستان امسال شرکت گل گهر در راستای اجرای تعهدات زیست محیطی و ارتقای سلامت محیط کار اقدام به احداث کارخانه سولفورزدایی از گازهای خروجی کارخانه گندله سازی نموده است.  از مزایای این روش میتوان به حذف دی اکسید گوگرد و تولید محصول جانبی سولفات آمونیوم نام برد که دارای کمترین میزان پسماند و مواد آلاینده برای محیط زیست و شاغلین می باشد.

پروژه ای که 10 سال بر زمین مانده بود بار دیگر به همت گل گهر اجرایی شد تا دستاوردی مهم برای منطقه باشد.

با نگاهی کلی به مجموعه گل گهر در می یابیم که این مجموعه تمام تلاش خود را کرده تا در کنار افزایش تولید محصولات خود، در سایر موارد مرتبط با توسعه پایدار بهترین عملکرد را از خود به جای گذارد و به آسانی می توان- پیش بینی کرد که گل گهر انقلابی معدنی را در منطقه ایجاد می کند که با افزایش درآمد و اشتغالزایی همراه خواهد بود و نقش مهمی در افزایش صادراتی غیر نفتی کشور خواهد داشت.