15:26

1403/04/30

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

تولیدات هایتک؛ اولویت ایمیدرو برای ایجاد شهرک صنایع پایین دستی مس

رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، استقرار صنایع با ارزش افزوده بالا برای ایجاد شهرک تخصصی پائینی دستی مس را مورد تاکید قرار داد.

نشست بررسی اقدامات انجام شده در جهت فعالیت شرکت توسعه زنجیره مس با حضور محمد رضا موثقی نیا رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، علی رستمی مجری طرح ایجاد شرکت توسعه زنجیره مس، حسین مدرس خیابانی مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران، کوروش فتاحی مدیر عامل منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد، مشاوران طرح، معاونان و مدیران ایمیدرو و همچنین نمایندگان وزارت صمت برگزار شد.

محمد رضا موثقی نیا در این نشست، اظهار کرد: تولید محصولات با تکنولوژی و ارزش افزوده بالا با هدف تأمین نیازهای صنایع پیشرفته در داخل، منطقه و جهان، باید در اولویت استقرار واحدهای شهرک صنایع پایین دستی زنجیره مس قرار گیرد.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت افزود: بررسی اقتصاد طرح توسعه زنجیره این صنعت از اهمیت ویژه ای برخوردار است به گونه‌ای که بازار، وضعیت مصرف، نوع تولیدات و گرفتن سهم از تولید محصولات “های تکنولوژی” از اولویت‌های ایمیدرو برای استقرار صنایع در شهرک زنجیره صنایع پایین دستی مس است.

وی ادامه داد: باید نتایج مطالعات و بررسی‌های ما نشان دهد سهم مصرف داخل و همچنین کشورهای منطقه و جهان از تولیدات مس با ارزش افزوده بالا به چه میزان است.

وی تصریح کرد: امروزه نرخ گذاری برخی تولیدات ویژه مس – به جای تناژ- با واحد کیلوگرم انجام می‌شود که نشان از قیمت بالا و بازار میلیارد دلاری و رو به رشد این نوع تولیدات می‌دهد.

در این نشست همچنین واپسین شرایط ارائه تسهیلات و امکانات زیربنایی از جمله زمین، آب، برق و گاز دوران ساخت شهرک صنایع پایینی دستی مس در منطقه ویژه لامرد نیز مورد بررسی قرار گرفت. طبق گزارش‌های ارائه شده مقرر شد که امکانات فوق گام به گام در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد.

رونمایی از شهرک مس

معاون وزیر صمت ضمن بررسی شرایط رونمایی شهرک پایینی دستی مس، اظهار کرد: این برنامه که همزمان با آغاز عملیات اجرایی شهرک خواهد بود، با حضور مقامات عالی کشور برگزار می‌شود.

موثقی نیا در عین حال خواستار تعیین تکلیف محدوده‌های مستعد معادن مس شد و تاکید کرد: در جلسه بعدی وضعیت این محدوده‌ها در استان‌های مختلف، به صورت نهایی شده ارائه شود.

از سوی دیگر موثقی نیا پس از بررسی گزارش و نقشه راه مشاور مکان‌یابی ایجاد و استقرار صنایع پایینی دستی مس، گفت: با توجه به اینکه شرکت‌های فعال، نیمه فعال و غیرفعال این زنجیره در کشور مشخص شده اند، شرایط حضور شرکت‌های فوق در شهرک در دست احداث، باید با توجه به محصولات با تکنولوژی بالا و مورد درخواست بازارهای جهانی بررسی و نهایی شود.

وی با بیان اینکه باید نسخه واحدی برای ایجاد و استقرار صنایع زنجیره مس در اختیار داشته باشیم، تاکید کرد: با تحلیل تجارب جهانی در ایجاد این شهرک‌ها و نیز امکانات و توانمندی‌های داخل، باید اقدام به برداشتن گام‌های بعدی در راستای تحقق اهداف کلان معدن و صنایع معدنی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *