18:14

1403/05/01

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

تقویت گردشگری محرک تعامل بین ملت‌هاست

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه گردشگری ابزاری مناسب برای تعامل و ارتباطات میان فرهنگی بین ملت‌هاست، گفت: با تقویت روابط میان ملت‌ها، دوستی‌ها و تعاملات مسالمت‌آمیز جایگزین چالش‌ها و خصومت‌ها می‌شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  ولی تیموری در نشست با اشتفان شولتس با سفیر اتریش در تهران بابیان این‌که نگاه ما به حوزه گردشگری در کنار ابعاد اقتصادی و اجتماعی آن‌ یک نگاه غالب فرهنگی است، اظهار کرد: گردشگری ابزاری مناسب برای تعامل و ارتباطات میان فرهنگی بین ملت‌هاست. شاید یکی از دلایل این‌که جهان امروز درگیر چالش‌ها و تنش‌های روزافزون شده است، این باشد که مسئولان حوزه‌های فرهنگی به‌اندازه سیاسیون فعال نبوده‌اند تا با تقویت روابط میان ملت‌ها، دوستی‌ها و تعاملات مسالمت‌آمیز جایگزین چالش‌ها، خصومت‌ها و تنش‌ها شود.

وی از ایران به‌عنوان مقصدی فرهنگی برای گردشگران نام برد و گفت: وجود تفاوت نگاه گردشگران قبل و بعد از ورود به کشور و تحسین از وجوه فرهنگی ایران نشان از این ادعاست که به تکرار در تورهای ورودی شاهد آن هستیم.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بهره‌مندی از گردشگری به‌عنوان محرک برای پویایی و نشاط، افزایش کیفیت زندگی اجتماعی در میان مردم ایران و تلاش برای توزیع سفر و انتقال ثروت به استان‌های محروم و کمتر شناخته‌شده را به‌عنوان سیاست وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در عرصه گردشگری داخلی و به‌عنوان یک مسئولیت اجتماعی برای حوزه گردشگری عنوان کرد.

تیموری تأکید کرد: سمپوزیوم گردشگری کوهستان و طبیعت‌گردی نیز هم‌راستا با زوایای فرهنگی گفته‌شده برگزار خواهد شد، چرا که اکوتوریسم در ایران یک ظرفیت است و با توجه به این‌که این ظرفیت در شهرها و روستاهای کوچک متمرکز است، بنابراین فرایند توزیع سفر و ثروت می‌تواند در شکوفایی استعدادهای بالقوه این بخش مؤثر واقع شود

معاون گردشگری همچنین با اشاره به پیشینه همکاری‌های گردشگری میان جمهوری اسلامی ایران و اتریش، گفت: سومین کارگروه فنی همکارهای گردشگری ایران و اتریش که قرار است هم‌زمان در مهرماه سال جاری در تهران برگزار شود، چندی پیش در خردادماه سال جاری با عنوان دومین نشست کار گروه مشترک گردشگری جمهوری اسلامی ایران و اتریش با موضوع آموزش برگزار شد و بخش نخست این رویداد نیز سال ۹۵ باهدف آشنایی ظرفیت‌های گردشگری طرفین در تهران برپاشده بود.

وی ضمن اعلام حمایت از روند برگزاری کارگروه مذکور، خاطرنشان کرد: بخش نخست سومین کارگروه همکارهای ایران و اتریش با موضوع گردشگری کوهستان و بخش دوم این رویداد با محوریت طبیعت‌گردی برگزار خواهد شد و فعالان بخش خصوصی و دولتی طرفین به تبادل اطلاعات و تقویت تعاملات در این حوزه خواهند پرداخت.

منبع:وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی