16:24

1403/04/30

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

تامین برق روستاهای سخت‌گذر استان کردستان از طریق انرژی خورشیدی

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان از تأمین برق روستاهای سخت‌گذر استان و 20 درصد برق ادارات این استان از طریق انرژی خورشیدی خبر داد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،   “هیوا لهونیان” افزود: بر اساس مصوبه سال 1395 هیئت وزیران ادارات و ارگان‌های دولتی موظف هستند 20 درصد انرژی مورد نیاز خود را از طریق انرژی تجدیدپذیر به‌ویژه سامانه خورشیدی تامین کنند.

وی استقبال ادارات استان از نصب و راه‌اندازی پنل‌های خورشیدی را محدود اعلام کرد و افزود: امیدواریم ادارات بیشتری به سمت استفاده از انرژی خورشیدی گام بردارند تا اجرای  مصوبه در این خصوص محقق شود، در غیر این صورت شرکت توزیع برق می‌تواند 20 درصد از برق مصرفی آنها را در تابستان سال آینده با متوسط نرخ انرژی‌های تجدیدپذیر و شش برابر هزینه فعلی آنان محاسبه کند.

وی در ادامه تصریح کرد: در خصوص انرژی‌های تجدیدپذیر حدود 205 کیلووات سلول‌های فتوولتائیک در ادارات و 15 مدرسه هرکدام با قدرت پنج کیلووات نیروگاه خورشیدی نصب شده است، همچنین در بخش خانگی تاکنون 11 سامانه با ظرفیت تولید 85 کیلووات راه‌اندازی شده و تعداد دیگری در مرحله عقد قرارداد بوده که بعد از مراحل اداری راه‌اندازی خواهند شد.

 لهونیان با اشاره به ظرفیت خاص استان در زمینه انرژی های تجدیدپذیر اظهار داشت: مطالعات بادسنجی در بخش هایی از استان کردستان صورت گرفته و نتایج خوبی را به دنبال داشته است، در همین راستا این شرکت آماده پذیرش سرمایه‌گذار و راه‌اندازی و نصب توربین‌های بادی است.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان در پایان گفت: رویکرد وزارت نیرو برای استفاده بیشتر از انرژی تجدیدپذیر، بسیارمطلوب است. از سال 88 استفاده از این نوع انرژی در استان کردستان شروع شده است و علاوه بر موارد ذکر شده چند روستای سخت‌گذر استان از طریق انرژی خورشیدی تأمین برق می‌شوند.

منبع:وزارت نیرو