16:25

1403/04/30

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

بازگشت۲۴ واحد مستقر در شهرک های صنعتی لرستان به چرخه تولید

مدیرعامل شرکت شهرک‎های صنعتی لرستان گفت: با همکاری بانک‎ها و دستگاه‎های اجرایی سال گذشته ۶۷ واحد صنعتی راکد به چرخه تولید بازگشت که از این تعداد ۲۴ واحد در شهرک های صنعتی مستقر بودند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” نوای صنعت ”،  بختیار رازانی روز پنجشنبه افزود: برخی از این واحدها مشکلات تامین اجتماعی و مالیات داشته و برخی نیز بدهکار بانکی بودند که با تلاش مسئولان احیا شده اند.

وی با اشاره به گستره بیش از ۱۰ برابری شهرک های صنعتی در برخی استانها افزود: بیکاری یک ابرچالش است که می توان از طریق واحدهای صنعتی کوچک با آن مقابله کرد چرا که این واحدها سرمایه کمی نیاز داشته و زودبازده هستند.

وی ادامه داد: صنایع بزرگ برای ایجاد هر شغل چهار تا پنج میلیارد تومان هزینه می کنند در حالی که کسب و کارهای خرد با کمتر از ۱۰ نفر اشتغالزایی می توانند به ازای هر سه تا پنج میلیون تومان یک فرصت شغلی ایجاد نمایند.

رازانی تنها راه نجات از بحران بیکاری را سرمایه گذاری در صنایع کوچک دانست و تصریح کرد: این حوزه قابلیت های بسیاری دارد اما در عوض قدرت چانه زنی بالایی برای تسهیلات ندارد و به همین منظور دولت سال ۹۵ از حدود ۱۶۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی؛ ۱۰ درصد معادل ۱۶ هزار میلیارد تومان را در قالب طرح رونق تولید به صنایع کوچک اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه صنایع کوچک کمتر از ۵۰ نفر اشتغال در قالب طرح های توسعه ای حمایت می شوند اضافه کرد:سال ۹۶ تعداد ۱۲ خوشه در استان شناسایی و تاکنون خوشه های گلیم و فرض برای اجرا آماده شده اند وفرآیند توسعه خوشه های عسل و آبزیان نیز امسال انجام می شود

بیش از ۹۶ درصد صنعت استان را صنایع کوچک تشکیل داده که ۳۰ درصد این صنایع در شهرک ها و نواحی مستقر هستند.

یکهزار و ۳۲۴ پروانه بهره برداری صنعتی توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان صادر شده که ۹۶ درصد آن صنایع کوچک هستند و در ۲۳ شهرک و ناحیه صنعتی دولتی در مساحت یکهزار و ۵۰۰ هکتار مستقر شده اند.