17:56

1403/05/02

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

رئیس‌جمهوری متن اولویت‌های 34گانه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری‌ و صنایع‌دستی را ابلاغ کرد

حجت‌الاسلام حسن روحانی با استناد به اصول 87 و 133 قانون اساسی کشورمان و با عنایت به رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی، علی‌اصغر مونسان را به‌سمت «وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی منصوب کرده بود، طی پیوست حکمی در دو بخش عمومی و تخصصی، اولویت‌های 34گانه این وزارتخانه را ابلاغ کرد.

به گزارش”نوای صنعت“، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری که امروز و با استناد به اصول 87 و 133 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با عنایت به رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی، علی‌اصغر مونسان را به سمت «وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی» منصوب کرده بود، طی پیوست حکمی در دو بخش عمومی و تخصصی، اولویت‌های سی و چهارگانه این وزارتخانه را ابلاغ کرد.

 روحانی در این پیوست حکم، از مونسان خواسته است برنامه‌های وزارتخانه تحت مدیریت خود را با توجه دقیق به جهت‌گیری‌ها و اولویت‌های سی‌وچهار کانه تنظیم کرده و برنامه‌های اجرایی را ظرف 2 ماه به دفتر وی ارائه کند.

رئیس‌جمهور همچنین در این پیوست حکم، سازمان برنامه‌وبودجه کشور را موظف کرد هر 6 ماه یک‌بار گزارش مقایسه‌ای از پیشرفت و تحقق برنامه درباره اولویت‌های ابلاغی را به دفتر رئیس‌جمهور ارائه نماید تا عملکرد و چگونگی پیشرفت برنامه‌ها ارزیابی شود.

متن حکم پیوست به این شرح است:

«بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب آقای علی‌اصغر مونسان

وزیر محترم میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

دولت دوازدهم، بر اساس برنامه‌هایی که در دوران انتخابات ریاست جمهوری به مردم ارائه‌شده است و نیز مبتنی بر برنامه تقدیم شده به مجلس شورای اسلامی در هنگام معرفی وزرا، رسالتی بس سنگین بر عهده دارد، این دولت باید بتواند طی دوره فعالیت خود، کشور عزیزمان ایران را از چالش‌های بزرگ انباشته‌شده در طول چند دهه گذشته عبور داده و شرایط مساعدی را برای مقطع پایانی فعالیت خود در سال 1400 که مصادف با به پایان رسیدن قرن حاضر است، به وجود آورد. محدودیت منابع و سایر محدودیت‌های سیاسی، اداری، اجتماعی و فرهنگی ازیک‌طرف و اسناد بالادستی شامل سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ایجاب می‌کند که هر وزارتخانه بر اهداف مشخص و محدودی که از اولویت بالایی برخوردار هستند، متمرکز شود و علاوه بر پیشبرد امور جاری، اصلاحات ساختاری برای محقق ساختن برنامه‌ها را در دستور کار خود قرار دهد.

لذا ضروری است جناب‌عالی برنامه‌های وزارتخانه تحت مدیریت خود را با توجه دقیق به جهت‌گیری‌ها و اولویت‌های ذیل تنظیم کرده و برنامه‌های اجرایی را ظرف 2 ماه به دفتر این‌جانب ارائه نمایید.

همچنین، سازمان برنامه‌وبودجه کشور موظف است هر 6 ماه یک‌بار گزارش مقایسه‌ای از پیشرفت و تحقق برنامه درباره اولویت‌های ابلاغی را به دفتر رئیس‌جمهور ارائه نماید تا عملکرد و چگونگی پیشرفت برنامه‌ها ارزیابی شود.

اولویت‌های عمومی

1-ارتقای سلامت نظام اداری، شفافیت مالی، بهبود دسترسی همگانی به اطلاعات، فراهم آوردن فرصت برابر، حفاظت از اموال دولتی و معیار قرار دادن قانون در همه امور.

2-اعمال شایسته‌سالاری به‌عنوان تنها معیار انتخاب همکاران و مدیریت تعارض منافع در تصمیم‌گیری‌ها، واگذاری‌ها و انتصابات.

3- ملاک قرار دادن «منشور حقوق شهروندی» در وزارتخانه و دستگاه‌های تابعه به‌ویژه در حوزه‌های مرتبط با حقوق عمومی.

4- توجه به حفاظت از محیط‌زیست در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها.

5-اولویت واگذاری فعالیت‌ها به مردم و فراهم آوردن زمینه مشارکت هر چه بیشتر بخش خصوصی.

6-توجه به رفع انحصارها و برقرار کردن فضای رقابتی در کنار تحت کنترل قرار دادن و قاعده‌مند کردن حوزه‌های انحصاری.

7- اعمال اولویت ویژه‌بر استقرار دولت الکترونیک در حوزه تحت مدیریت.

8- به‌کارگیری هر چه بیشتر جوانان، زنان و شهروندانی از اقوام و مذاهب در سطوح مدیریتی و کارشناسی در سطوح مختلف اداری و پرهیز از به‌کارگیری خویشاوندان در مناصب دستگاه‌های متبوع.

9-اقدام جدی در راستای مبارزه با فساد اداری.

10- ابتکار عمل در نحوه و نوع فعالیت آن دستگاه برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه.

11- اهتمام به سفرهای استانی به‌منظور اجرای برنامه‌های دولت و پاسخگویی مستقیم به نیازهای مردم.

12-دفاع از مواضع دولت و پاسخگویی به شبهاتی که در میز خطابه‌ها، رسانه‌ها و فضای مجازی نسبت به دستگاه متبوع یا دولت مطرح می‌شود.

13-ارائه پیشنهاد و اجرای طرح‌های سازنده نسبت به رفع مشکلات موجود و امیدآفرینی نسبت به آینده کشور.

اولویت‌های تخصصی

1- آسیب‌شناسی، تنقیح قوانین و شناسایی حفره‌ها و معضلات قانونی مرتبط با وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی.

2-برنامه‌ریزی در جهت تعیین تکلیف قوانین میراث‌فرهنگی و شناسایی حفره‌های قانونی همچون تعیین تکلیف نفایس ملی، توقف روند خروج از ثبت، طبقه‌بندی اشیا تاریخی فرهنگی، تهیه فهرست از اشیا، ساماندهی انبار و گنجینه‌های موزه‌ها، حفاری‌ها و یا جرائم مربوط به قاچاق عتیقه و کالاهای میراث‌فرهنگی و حق کشف و صادرات و واردات.

3- تدوین نهایی اصول سیاست‌های راهبردی و برنامه جامع توسعه گردشگری مطابق سند چشم‌انداز و اجرای آن در برنامه ششم توسعه.

4-برنامه‌ریزی در جهت تسهیل توسعه زیرساخت‌های گردشگری توسط بخش خصوصی.

5- طراحی و ساماندهی نظام‌های تولید و بهره‌برداری از آمار در سه حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بر اساس استانداردهای جهانی.

6-تهیه و ارائه بسته تبلیغات و بازاریابی به‌منظور ارتقای تصویر جاذبه‌های گردشگری ایران در بازارهای هدف جذب گردشگری خارجی و معرفی مناطق کمتر شناخته‌شده در سطح داخلی.

7-افزایش تعاملات با شرکت‌های مشاور بین‌المللی بزرگ درزمینهٔ صنعت گردشگری و استفاده از ظرفیت‌های آن‌ها برای شکوفایی گردشگری ایران.

8-تدوین سازوکاری شفاف و کارآمد برای انتخاب افراد شایسته جهت تصدی پست‌های مدیریت در وزارتخانه، مدیران کل استانی و مدیران شهرستان‌ها با جلب مشارکت سمن‌های تخصصی، رسانه‌های مرتبط (خبرنگاران آن وزارت)، بدنه وزارتخانه (کارمندان آن وزارت)، کارشناسان بیرونی (استادان و متخصصان که لزوماً جزو وزارتخانه نیستند) و تشکل‌های حرفه‌ای – صنفی و انتفاعی آن حوزه.

9-ارائه گزارشی جامع درباره وضعیت میراث‌فرهنگی کشور، مواریث در معرض خطر و راهکارهای عملی برای حفظ و صیانت از آن‌ها با توجه به تجارب و منابع داخلی و خارجی موجود.

10- تدوین اهداف دقیق وزارتخانه در حوزه‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور با شاخص‌هایی کمی و کیفی دقیق و ارائه برنامه‌هایی برای دستیابی به آن اهداف در بازه‌های زمانی مشخص.

11-تکمیل طرح نقشه باستان‌شناسی کشور با مشارکت متخصصینی که مرحله اول این طرح را به انجام رسانده‌اند.

12-ارزیابی دقیق عملکرد مدیریت پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و شوراهای فنی استان‌ها و ارائه برنامه جهت ارتقای عملکرد آن‌ها و ارائه برنامه برای بهبود وضعیت آن.

13- به روسازی و اعلام عمومی بانک اطلاعاتی موزه‌ها، خانه‌های قدیمی، املاک و مستغلات تحت تملک وزارتخانه، پیمانکاران همکار وزارتخانه و شفاف‌سازی وضعیت مالی واداری، مدیریتی و منابع انسانی پایگاه‌های جهانی، ملی و استانی.

14-تهیه فهرست شرکت‌های مرمتی و اعضای آن بر اساس درجه‌بندی احصا شده و ارائه کارنامه کاری و جلوگیری از تأیید بدون ضابطه صلاحیت این شرکت‌ها و افراد فعال در این حوزه.

15- مقابله با قاچاق میراث‌فرهنگی و دارایی‌های موزه‌ها.

16- مقابله با تخریب میراث‌فرهنگی در جریان انجام پروژه‌های عمرانی.

17-تدوین لوایح قانونی یا دستورالعمل‌های مرتبط با تعیین صلاحیت‌ها و وظایف قانونی افراد مشمول بند 13.

18- تدوین و ابلاغ حریم بافت‌های تاریخی – فرهنگی شهرها و تلاش حداکثری برای حفظ بافت‌های ارزشمند با رعایت حقوق مکتسبه شهروندان و تهیه آیین‌نامه چگونگی مقابله با تخریب میراث‌فرهنگی در جریان انجام پروژه‌های عمرانی.

19-تدوین نظام برنامه محور در بودجه وزارتخانه و نظارت بر نحوه هزینه کرد در حوزه‌های میراث‌فرهنگی (مرمتی) احیا و…، صنایع‌دستی و گردشگری با اخذ گزارش پیشرفت فیزیکی.

20-بررسی و آسیب‌شناسی وضعیت واگذاری‌های انجام‌شده و امکان‌سنجی واگذاری برخی از فعالیت‌های نظارتی، تصدی‌گری و حفاظتی به سازمان‌های مردم‌نهاد، بخش‌های واقعی خصوصی و ذینفعان این حوزه مطابق با احکام برنامه ششم؛ درهرحال اولویت حفظ میراث‌فرهنگی در این موضوع می‌بایست در نظر گرفته شود.

21- اقدام مؤثر درزمینهٔ واگذاری بنگاه‌ها و اموال دولتی به بخش خصوصی.»

منبع:وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی