08:27

1403/04/24

پایگاه خبری تخصصی صنایع، معادن و فولاد کشور

افزایش ۴۰ درصدی ورود گردشگران خارجی به ایران

معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بر اساس آمار گرفته شده از ابتدای سال ۹۸ تا ابتدای مردادماه تعداد گردشگران خارجی که به ایران سفر کرده اند نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”، ولی تیموری عصر پنجشنبه در نشست تخصصی آمایشی منطقه سه کشور که با حضور مسئولان استان های همدان، کرمانشاه، لرستان و ایلام در استانداری همدان برگزار شد، افزود: در این مدت سه میلیون گردشگر خارجی با هدف انجام سفر های زیارتی، تفریحی و سلامتی به کشور ما سفر کردند.

وی با اشاره به اینکه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ در کل دنیا گردشگری کردند، اظهار داشت: این تعداد سفرهای گردشگری ۲ سال زود تر از پیش بینی مجامع بین المللی رخ داد.

تیموری عنوان کرد: توسعه و اشتغال پایدار دغدغه فعالان حوزه گردشگری در دنیا است.

وی اضافه کرد: توسعه گردشگری روستایی شعار سال ۲۰۲۱ است که اجلاس جهانی آن با حضور ۱۸۰ عضو جهانی به میزبانی مشترک کردستان و کرمانشاه برگزار می شود.

معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه سال گردشگری از ۵ مهر به مدت یک سال آغاز می شود، بیان کرد: آموزش، مهارت و اشتغال شعار سال گردشگری سال ۲۰۲۰ است که بر اساس آن برنامه های گردشگری اجرا می شود.

وی ادامه داد: سال گذشته هفت میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر خارجی از جاذبه های گردشگری ایران بازدید کردند که نسبت به سال ماقبل آن این آمار ۵۲ درصد رشد داشته است.

تیموری تاکید کرد: بیش از ۸۰ درصد گردشگران خارجی با اولویت فرهنگی و مذهبی وارد کشور می شوند.

وی بیان کرد: گردشگران با سه انگیزه زیارت، تفریح و گردشگری سلامت وارد ایران می شوند که درآمد خوبی از آنها نصیب کشور می شود.

وی افزود: بخش عمده ای از گردشگران از چهار استان منطقه سه کشور (ایلام، کرمانشاه، لرستان و همدان) وارد کشور می شوند.

معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: گردشگری داخلی اولویت ما است و مزیت فوق العاده ای برای اقتصاد مقاومتی دارد.

وی اظهار داشت: اقامتگاه های بومگردی با ساز و کار محلی و روستایی شکل گرفتند که روند اسکان گردشگران و توسعه روستاها را تسهیل می کنند.

تیموری تاکید کرد: مسیر گردشگری غرب کشور از دی ماه ۹۷ آغاز شده است و بر اساس آن ۱۰ استان مشمول این طرح می شوند.

وی ادامه داد: منطقه سه آمایشی تنوع اقلیم و فرهنگ را دارند و شامل اقوام آذری، لُر، کُرد، فارس و حتی عرب می شود.

معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: چهار اثر ثبت جهانی در این منطقه داریم که امیدواریم با ثبت جهانی هگمتانه و اورامانت زمینه های جذب بیشتر گردشگران فراهم شود.

وی گفت: از ابتدای امسال تورهای آشنا سازی به منظور معرفی جاذبه های گردشگری غرب کشور آغاز به کار کرده اند.

تیموری با اشاره به اینکه منطقه سه کشور ویژگی های منحصر به فردی دارد، عنوان کرد: از سال ۷۸ تا ۸۰ برنامه ملی توسعه گردشگری با در نظر گرفتن همه شاخصه ها شکل گرفت و بر اساس مطالعات بین المللی، همدان به عنوان پایلوت گردشگری کشور معرفی شد.

وی اظهار داشت: افق ۱۵ ساله بعدی برنامه ملی افق توسعه گردشگری در حال برنامه ریزی است و همچنان غرب کشور در اولویت گردشگری قرار دارد.